Dziecko idzie do przedszkola

MOJE DZIECKO IDZIE DO PRZEDSZKOLA

Rodzice niepokoją się o: O czym w związku z tym powinni wiedzieć:
LEŻAKOWANIE
 • dzieci w przedszkolu nie są zmuszane do spania,
 • mogą na początku nie przebierać się w piżamkę,
 • zamiast „leżakowanie” mówi się „odpoczynek”,
 • podczas leżakowania panie włączają muzykę relaksacyjną,
 • częste odbieranie dziecka przed leżakowaniem nie jest dobrym pomysłem, to tylko odwleka ten moment, który kiedyś musi nastąpić,
 • panie w przedszkolu przedstawiają dzieciom odpoczynek, jako coś atrakcyjnego np. maluch będzie mógł zebrać siły na dalszą zabawę,
SAMOOBSŁUGĘ DZIECKA
 • umiejętność samoobsługi dziecka nie jest warunkiem przyjęcia do przedszkola,
 • dziecko będzie się czuło bezpieczniej, wiedząc że samo potrafi np. zjeść, ubrać się,
 • wakacje są dobrym momentem do nauki,
 • uczenie się dziecka należy uatrakcyjniać, np. bawiąc się w przebieranie,
 • naukę czynności należy rozłożyć – jednego dnia koncentrujemy się na wkładaniu spodni, drugiego na
  zapinaniu suwaka itp., należy dawać proste instrukcje słowne,
PŁACZ DZIECKA
PRZY ROZSTANIU
 • jest to naturalna, zdrowa reakcja dziecka na nową sytuację,
 • dorosły powinien dać przyzwolenie na taki sposób okazywania lęku i smutku,
 • trzylatek, który płacze, za chwile może się śmiać i dobrze bawić,
 • dziecko wyczuwa niepokój dorosłego, dlatego ważne jest, by rodzic był spokojny, odprowadzając je do przedszkola, dziecku jest wtedy znacznie łatwiej.

 

Pierwsze dni w przedszkolu to niełatwa sprawa! Dziecko czekają poważne zmiany w życiu, często bywają trudne do zaakceptowania. Ale Drodzy Rodzice to, co nowe, wcale nie znaczy niedobre! Do trudnych sytuacji trzeba po prostu siebie i dziecko przygotować. Ze swojej strony postaramy się, żeby ten pierwszy krok do samodzielności łączył się z miłymi przeżyciami. Czego Dzieciom, Rodzicom i sobie życzymy.

Co do przedszkola?

Ubiór wygodny nie elegancki

Ukochana zabawka, dzięki której łatwiej rozstać się z rodzicem (NIEWIELKI PLUSZAK)

DRODZY RODZICE PRZYGOTUJCIE SWOJE DZIECKO DO PRZEDSZKOLA

Czytajcie opowiadania, których bohaterowie są przedszkolakami

Rozmawiajcie o przedszkolu ze znajomym dzieckiem, które lubi chodzić do przedszkola

Dzielcie się opowieściami jak to było, gdy sami chodziliście do przedszkola

Wskazujcie dziecku zalety przedszkola – nowi koledzy do zabawy, dużo zabawek, wychowawczynie, które znają ciekawe zabawy, wierszyki i piosenki

Tłumaczcie dziecku, dlaczego będzie chodziło do przedszkola, (np. rodzice muszą iść do pracy i zdecydowali, że w przedszkolu będzie miało najlepszą opiekę; lub mama i tata chodzą do pracy i dziecko też będzie miało swoją pracę – zabawy w przedszkolu).

Wspólne kupcie kapcie dla przyszłego przedszkolaka

Uczestniczcie w zebraniu rodziców nowo przyjętych dzieci jak i w zebraniu ogólnym rodziców (info. wkrótce) – to świetna okazja, aby się wzajemnie poznać, zebrać informacje o dzieciach i życiu przedszkola. Będzie to też dobrą okazją by nawiązać kontakt z rodzicami innego dziecka z grupy i zapoznać bliżej swoje pociechy – nowy kolega może ułatwić te pierwsze dni w przedszkolu

Rodzice starajcie się – w miarę możliwości – być spokojnymi i zdecydowanymi, Wasz niepokój udzieli się dziecku

Powiedzcie dziecku, kiedy i kto po nie przyjdzie, zapewnijcie je o Waszej miłości i o tym, że na pewno go odbierzecie

Pożegnajcie się z dzieckiem już w szatni (ewentualnie na korytarzu przed salą), szybko, i bez łez

Chwalcie dziecko za jego dzielność i umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji. Jeśli dziecko bardzo płakało, powiedzcie mu, że wszyscy ludzie denerwują się trochę i boją robiąc coś pierwszy raz. Małe dziecko podobnie jak dorośli wchodząc do nowego środowiska musi być dobrze zmotywowane zarówno, co do pozytywów pobytu jak i do własnej wartości.

Okres adaptacji przebiega różnie, jedno dziecko po tygodniu ma już najgorsze za sobą, inne swój trudny czas zaczyna dopiero po miesiącu
(to też jest normalne) Bywa, że po w pierwszych kilku dniach bardzo chętnego pozostawania w przedszkolu dziecko zaczyna płakać i protestować. Zaspokoiło, bowiem, ciekawość poznawania nowych zabawek i nie ma ochoty rezygnować z indywidualnego sposobu na zabawę oraz nie chce akceptować dzielenia się z innymi, ustępowania, podporządkowania zasadom grupowego życia. Jednak należy być konsekwentnym i nie okazywać wobec niego wahania. Powoli zrozumie, że przedszkole jest jego „obowiązkiem” i już niedługo pobyt w przedszkolu stanie się dla niego po prostu przyjemnością

***

Neofobia, czyli kiedy dziecko nie chce jeść

Niechęć i niepewność próbowania i spożywania nowych pokarmów, zwana neofobią, jest bardzo częstym zjawiskiem u dzieci. Najsilniej jest to wyrażone między 2. a 5. rokiem życia, kiedy przybywa nowych produktów w jadłospisie malucha. Dziecko nie okazuje zainteresowania posiłkom, których nie zna i denerwuje się, kiedy próbujesz go nimi karmić. Najczęściej odmawia jedzenia warzyw, mięsa i owoców.

Dzięki Państwa pomocy dziecko nauczy się w końcu jeść zróżnicowane posiłki. Warto pamiętać, że odmowa jedzenia nie jest trwała, dlatego nie należy zniechęcać się po kilku próbach. Cierpliwe podawanie niechcianego pokarmu (nawet do 10-15 razy!) może zaowocować sukcesem. Zaufanie dziecka do podawanego posiłku wzrasta, kiedy widzi, że zjadają go również osoby dorosłe – rodzice, dziadkowie czy starsze rodzeństwo.

Drogi rodzicu pamiętaj, że apetyt dziecka na zdrowe jedzenie zależy również od tego, co jada między głównymi posiłkami. Nie podawaj dziecku napojów gazowanych, czy też chipsów, które chwilowo zaspokajają apetyt, ale są ubogie w składniki odżywcze. Do picia między posiłkami podawaj wyłącznie niskozmineralizowaną wodę, która najlepiej ugasi pragnienie dziecka.

Chwalcie dziecko, kiedy zaczyna próbować produktów, które wcześniej odrzucało. Pamiętajcie o utrzymaniu spokojnej atmosfery przy jedzeniu, pozwólcie dziecku się pobrudzić. I wystrzegajcie się sformułowania: „ON/ONA TEGO NIE LUBI”

Dziecko, które jest zbyt głodne albo zmęczone często grymasi przy jedzeniu. Dlatego warto regularnie podawać mu posiłki (co 3-4 godziny) i zadbać o higienę snu.

 

Menu Grupa I Krasnoludki Grupa II Słoneczka Grupa III Biedronki

o przedszkolu | cennik | zajęcia dodatkowe | galeria | kontakt

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020