!!! Apel do rodziców !!!

Apel do Rodziców!*

Prosimy o przeczytanie do końca.

Huggy Wuggy – czyli o tym jak bardzo niebezpieczny trend dotarł do naszego przedszkola…

Drodzy Rodzice, zaobserwowałyśmy ostatnio częste zabawy dzieci w mocne przytulanie, nie było to dla nas dziwne, wręcz myślałyśmy że dzieci coraz bardziej są ze sobą związane, do momentu dopóki nie natknęłyśmy się na informację o postaci tj. Huggy Wuggy i zagłębiłyśmy się w jej historię…

Dziwny stwór z jeszcze dziwniejszym uśmiechem podkreślonym czerwonym kolorem ust. Zdaniem niektórych nawet zabawny. O uroczym imieniu Huggy Wuggy. Ten uśmiechnięty miłośnik przytulania, to postać z gry survival horror (adresowanej dla osób powyżej 16 roku życia, choć dostęp do niej powinni mieć tylko dorośli), który przytula by zabijać, a czerwień na jego twarzy otaczająca liczne zęby jest symbolem krwi jego ofiar.

W momencie kiedy zaobserwowałyśmy takie maskotki w naszym przedszkolu skłoniło nas  to do zadania jednego pytania Państwa dzieciom, które wcześniej nie przyszłoby nam do głowy –czy wiedzą kim jest Huggy Wuggy.

W grupie średniaków i starszaków pojawiły się entuzjastyczne „tak”, ale i w maluchach niektóre dzieci wiedzą o kogo chodzi lub kojarzą że gdzieś o tym słyszały,co nas przeraziło!

Dlatego zwracamy się do Państwa z APELEMKontrolujmy dzieci w sieci.

Robimy to, żeby uświadomić tych z Państwa, którzy nie mieli pojęcia z czym związana jest ta niepozorna maskotka, której popularność rośnie w zatrważającym tempie, tak jak nie miało o tym pojęcia wielu z nas. Robimy to, żeby przypomnieć, że obecna technologia oprócz niesamowitych dobrodziejstw niesie za sobą ogromne zagrożenie.

I to Państwo mogą ochronić przed nim swoje dzieci.

Huggy Wuggy jest grą na podstawie której powstało w Internecie wiele agresywnych, przerażających treści. Państwa dzieci mogą trafić na nie bez żadnych trudności na ogólnodostępnym serwisie YouTube czy TikTok.

Dzieci w wieku przedszkolnym absolutnie nie są na nie gotowe. Rozwijające się układy nerwowe, wciąż raczkująca teoria umysłu, początki rozumienia emocji, kształtowanie wrażliwości, empatii, wciąż zbyt niska umiejętność kontroli emocji i samoregulacji, postępująca nauka norm i zasad społecznych, w przypadku młodszych przedszkolaków nie odróżnianie jeszcze w pełni fikcji od świata realnego kontra normalizowanie brutalności, upowszechnianie przemocy, wzbudzanie strachu.

Co małe dzieci mają zrobić z przesyceniem tak wieloma agresywnymi wzorcami zachowania na ekranie, kiedy ich rozwój polega na naśladowaniu i eksperymentowaniu i w ten sposób zdobywają nowe umiejętności?

Jak mają sobie poradzić z tak dużym przeładowaniem lękiem po obejrzeniu morderczych scen podrasowanych zatrważającą muzyką, kiedy wciąż uczą się radzić z emocjami wywołanymi porażką w grze z rówieśnikiem?

  • Kontrolujmy treści, które docierają do naszych dzieci.
  • Pozwólmy im się prawidłowo rozwijać.
  • Nie niszczmy ich świata.
  • Chrońmy je przed tym przed czym chronić możemy, dopóki nie będą w stanie ochronić się sami.

Od tej chwili w toku codziennej pracy wychowawczo dydaktycznej i opiekuńczej wprowadzamy systematyczne rozmowy z dziećmi na temat przemocy i złych zachowań.

Apelujemy do Państwa  o współpracę i również prowadzenie rozmów z dzieckiem w domu na takie tematy.

  • NIE wyrażamy zgody na tego typu zabawy w naszym przedszkolu.
  • Mówimy STOP takim zabawom !!!
  • Kategorycznie zabraniamy przynoszenia tego typu maskotek do przedszkola (do sali czy szatni przedszkolnej)!!!

Rada Pedagogiczna Przedszkola
Niepublicznego Jacek i Agatka w Olsztynie

Prosimy o potwierdzenie zapoznania się z apelem.*